Niemal w całej Polsce występować będą warunki sprzyjające rozwojowi burz. Najintensywniejsze zjawiska pojawią się w obszarze 1a.
Opis szczegółowy:
Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia, w bardzo ciepłej i wilgotnej masie powietrza.Poszczególne modele numeryczne nieco inaczej prognozują rozwój sytuacji na dziś, jednak są zgodne co do tego, że zalegająca nad Polską masa powietrza jest niestabilna i bardzo wilgotna. Wartości wskaźników konwekcyjnych świadczą o występowaniu korzystnych warunków do rozwoju głębokiej konwekcji i burz. Sprzyja temu również dużą zawartość wilgoci - parametr PW przyjmuje wartości 30-42 mm, a temperatura punktu rosy wynosi 16-20°C. W związku z tym burzom towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, lokalnie do 40 mm. Lokalnie możliwy jest także grad.Obszar 1a został wyróżniony ze względu na występowanie stref zbieżności, na których rozwijać się będą liniowe struktury chmurowe. Mogą się one utrzymywać długo w jednym miejscu i powodować występowanie dużych sum opadów (w wyniku akumulacji) - do około 60 mm.
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 09:25:0
Opis ogólny:
Warunki sprzyjające rozwojowi burz wystąpią niemal w całym kraju, za wyjątkiem północnego zachodu.
Opis szczegółowy:
Polska pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia, w bardzo ciepłej i wilgotnej masie powietrza.W godzinach wieczornych nadal niemal w całym kraju będą występowały warunki umożliwiające rozwój komórek burzowych. Jednak wraz ze spadkiem temperatury wysokość poziomu LFC wzrośnie, intensywność prądów wstępujących osłabnie i burze będą stopniowo zanikać. Najdłużej utrzymają się w górach i na linii zbieżności, która przemieści się znad zachodniej Polski do centrum (obszar 1a). Nadal lokalnie występować będą intensywne opady deszczu - do około 40 mm.
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 10:05:00
Opis ogólny:
Niemal w całej Polsce występować będą warunki sprzyjające rozwojowi burz. Najintensywniejsze zjawiska pojawią się w strefie zbieżności (obszar 1a).
Opis szczegółowy:
Polska pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia, w bardzo ciepłej i wilgotnej masie powietrza. Jutro sytuacja konwekcyjna będzie bardzo podobna do dzisiejszej. Pozostaniemy w tej samej masie powietrza, która jest niestabilna i bardzo wilgotna. Niemal na całym obszarze kraju, za wyjątkiem północnego zachodu, istnieć będą warunki sprzyjające rozwojowi izolowanych komórek burzowych. Ze względu na dużą zawartość wilgoci (PW 28-38 mm) lokalnie towarzyszyć im będą ulewne deszcze, możliwy jest także grad. Sumy opadów osiągać mogą wartość 40 mm.
Modele prognozują występowanie wielu stref zbieżności w przypowierzchniowej warstwie atmosfery, na których pojawić się mogą zorganizowane struktury konwekcyjne. Towarzyszyć im będą intensywne opady deszczu, a sumy opadów lokalnie osiągać mogą około 60 mm. Najwyraźniejsza strefa rysowana jest od Podlasia po Śląsk (obszar 1a).
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 11:08:00