Wysokie temperatury otoczenia zwiększają ryzyko pojawienia się udaru cieplnego. Jest to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. Gdy temperatura ciała wzrośnie do 41°C, a zwłaszcza gdy przekroczy tę wartość, a pomoc nie zostanie wezwana w odpowiednim czasie, może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.
Kiedy słońce szkodzi
W przypadkach, gdy przebywamy długo w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu bez przewiewu lub jesteśmy długo na słońcu lub na zewnątrz podczas upału, wzrasta ryzyko wystąpienia przegrzania organizmu. Na udar cieplny szczególnie narażone są dzieci i niemowlęta, które nie mają wykształconych mechanizmów termoregulacji.
Kto jest zagrożony
Udar cieplny może pojawić się u każdego, jednak najczęściej dotyczy
- osób powyżej 65 roku życia
- niemowląt oraz małych dzieci
- osób z przewlekłymi chorobami
- osób pracujących na zewnątrz
- osób uprawiających sport
O tym, jakie są objawy przegrzania organizmu, kto jest zagrożony, jak postępować w przypadku udaru cieplnego? – dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach akcji „Środa z Profilaktyką”
Udar cieplny - materiały edukacyjne (.pdf)
Środy z Profilaktyką
To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia.
Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).
Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.