231 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja.
Polska niemal od początku XVIII w. była państwem niesuwerennym. Z tego, że uzależniona od wschodniego sąsiada Rzeczpospolita jest słaba, a jej ustrój wymaga naprawy, zdawano sobie sprawę już w latach dwudziestych XVIII w.
Na potrzeby przemian wskazywali król Stanisław August Poniatowski oraz Familia Czartoryskich, jednak kiedy wbrew stanowisku Rosji próbowali te reformy przeforsować, Polska zapłaciła za to pierwszym rozbiorem.
Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa oraz otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję.
Zdawano sobie sprawę z podniosłości tego czynu. Sejmujący mieli przekonanie, że ratują państwo przed upadkiem. Po przyjęciu Konstytucji udano się do pobliskiej kolegiaty św. Jana, aby odśpiewać „Te Deum laudamus” (hymn pochwalny ku czci Boga, śpiewany w czasie wielkich uroczystości; „Ciebie Boga wysławiamy”).
Konstytucja była jednym z fundamentów polskiej państwowości, a każda rocznica jej uchwalenia pozostaje okazją do manifestowania patriotyzmu i tożsamości narodowej - zarówno w czasach wolnej Polski, jak i w czasach zniewolenia.
Źródła: https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/konstytucja-3-maja-1791/
https://dzieje.pl/aktualnosci/rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C87608%2C230-lat-temu-uchwalono-konstytucje-3-maja.html
https://sjp.pwn.pl/slowniki/Te%20Deum%20(laudamus).html