Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej w Niedrzwicy Dużej związane było z oddaniem do użytkowania nowego skrzydła szkoły podstawowej. Z tej okazji w uroczystości uczestniczyli m.in. Wojewoda Lubelski Pan Lech Sprawka, Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk, Starosta Lubelski Pan Zdzisław Antoń, Pan Marcin Jakóbczyk przedstawiciel Posła na Sejm RP Przemysława Czarnka, sołtysi i Radni Rady Gminy Niedrzwica Duża oraz dyrektorzy szkół i społeczność lokalna.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Niedrzwicy Dużej pod przewodnictwem ks. Biskupa Adama Baba. Po zakończonej Mszy Św. głos zabrali kolejno: Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty, Starosta Lubelski oraz Wójt Gminy Niedrzwica Duża. W swoich wypowiedziach zwrócili uwagę uczniom na aspekt odpowiedzialność w zakresie podejścia do nauki i nowych zasad związanych z pandemią COVID – 19, życzyli także bezpiecznej i owocnej nauki. W trakcie swojego przemówienia Pan Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski podkreślił również zaangażowanie Wójta Gminy Niedrzwica Duża w rzetelne budowanie międzyludzkiej i samorządowej wspólnoty a także umiejętne pozyskiwanie środków na inwestycje, wręczając dyplom uznania.
Następnie uczniowie z nauczycielami oraz zebrani goście udali się na dziedziniec przed nowo wybudowanym skrzydłem szkoły, gdzie oficjalnie wszystkich gości przywitał Dyrektor Szkoły – Pan Andrzej Pastuszak. Minutą ciszy uczczono wszystkich poległych w obronie Ojczyzny podczas II Wojny Światowej oraz złożone zostały kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły. Po uroczystym przecięciu wstęgi nastąpiło poświęcenie nowego obiektu szkolnego przez ks. biskupa.
W roku szkolnym 2020/2021 w Gminie Niedrzwica Duża edukację rozpocznie w oddziałach przedszkolnych 502 dzieci, a w szkołach podstawowych 1104 uczniów, łącznie 1606 osób.
W Szkole Podstawowej w Niedrzwicy Dużej klasę I rozpocznie 51 uczniów, łącznie Szkoła w 23 oddziałach, liczy 462 uczniów. Zatrudnia w przeliczeniu na etaty: 45,68 etatów nauczycieli i 15,75 etatów obsługi i administracji.
Koszt budowy szkoły wyniósł 9,4 miliona złotych i był sfinansowany w całości ze środków własnych gminy. Gmina złożyła wniosek o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej z rezerwy tej części subwencji w roku 2020 z tytułu dofinansowania w zakresie pierwszego wyposażenia w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne w nowo wybudowanym obiekcie oświatowym na kwotę 583 160 zł.
Kubatura nowo wybudowanej szkoły to ok. 10 tys. m3, ok. 2,5 tys. m2 powierzchni użytkowej. W budynku mieści się m.in. 14 sal lekcyjnych, biblioteka z salą multimedialną i cichą czytelnią.
![](/web/uploads/pub/news/news_3991/tekst/1_szkoa.jpg)
![](/web/uploads/pub/news/news_3991/tekst/10_szkoa.jpg)
![](/web/uploads/pub/news/news_3991/tekst/3_szkoa.jpg)
![](/web/uploads/pub/news/news_3991/tekst/5_szkoa.jpg)