Podczas spalania emitujemy do atmosfery m. in. pyły, tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, fenole a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami.
Substancje te zanieczyszczają nasze najbliższe środowisko, a także wpływają na nasz organizm i są przyczyną występowania wielu chorób - mogą również generować choroby nowotworowe, które coraz częściej występują u dzieci. Skutki oddziaływania trującego dymu nie są widoczne natychmiast. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.
Spalanie odpadów w piecach jest także przyczyną odkładania się szkodliwych substancji w glebie i w wodach gruntowych, które powodują zatruwanie warzyw i owoców uprawianych w przydomowych ogródkach.
Lekkomyślni właściciele budynków, ogrzewając swoje domy pozbywają się śmieci, nie zważając na skutki swojego postępowania.
W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów komunalnych w urządzeniach nie przystosowanych do tego celu, ale to my sami musimy mieć świadomość, na co narażamy siebie i sąsiadów paląc śmieci w domowym piecu.
Za „pozorne oszczędności” podczas spalania odpadów płacimy własnym zdrowiem i zdrowiem swoich najbliższych.
Palenie śmieci w domu jest niebezpieczne i grozi wysoką grzywną do 5 tysięcy złotych. Unikajmy „domowych sposobów” pozbywania się śmieci, które bez odpowiedniej technologii są dla nas po prostu zagrożeniem.